Jakie pytania otrzymujemy najczęściej?

To zależy od wyposażenia domu. Ważne jest, aby zagwarantować bezpieczny dostęp do wybranych urządzeń technicznych, zamontowanych na budynkach (takich jak np. komin). W przypadku, gdy istnieje alternatywny sposób dotarcia do tych urządzeń (np. przez wyłaz w dachu) to nie ma konieczności montażu drabiny.

Gdy jednak nie ma takiego, alternatywnego sposobu, wtedy drabina jest konieczna.

Z racji, że większości montażu drabin odbywa się na budowach z pozwoleniem, dodatkowe dokumenty nie są wymagane.

Jednak w przypadku, gdy drabina jest montowana na istniejących obiektach, które zostały już oddane do użytku, wymagane jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia zgodnie z Prawem Budowlanym

Przepisy przewidują, że przeglądu należy dokonać zgodnie z intensywnością ich użytkowania, ale nie rzadziej niż raz w roku. Wynik takiego przeglądu powinien być odnotowany np. w książce obiektu budowlanego.

Dużo zależy od przeznaczenia drabiny. Jeśli będzie ona wielokrotnie i intensywnie używana, lepiej sprawdzi się konstrukcja stalowa. W przypadku, gdy korzystanie z niej będzie sporadyczne, warto wybrać aluminiowy model.

 Więcej o zaletach drabin dowiesz się na poszczególnych podstronach.

Najlepiej, aby jej montaż przewidzieć już na etapie projektowania, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów. Zależnie od konstrukcji i charakteru budynku, przewiduje się różne najlepsze momenty na montaż drabiny.

Z zasady najlepiej zamontować drabinę tuż po zakończeniu prac elewacyjnych.

W przypadku, gdy przewidziano ocieplenie budynku dodatkową warstwą, należy zamontować specjalne uchwyty tuż przed ruszeniem prac ocieplenia. Całą konstrukcję drabiny montuje się dopiero po ich zakończeniu. Możliwy montaż drabiny na istniejącym ociepleniu – bez jego uszkodzenia!

W przypadku budynków z ścian słabych lub ścian z płyt warstwowych, konieczne jest zamontowanie odpowiednich adapterów do wewnętrznej strony przegrody płyt. Należy to zrobić przed rozpoczęciem prac wykończeniowych wewnątrz budynku.

W przypadku budynków o konstrukcji stalowej lub żelbetowej pokrytych płytami warstwowymi, możemy zamontować drabinę na płycie warstwowej z kotwieniem jej do istniejącego słupa nośnego hali.

Każda drabina, aby zachowała swoją funkcjonalność i żywotność powinna spełniać szereg przepisów.
Musi być dostosowana do wymagań wynikających z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz norm DIN i PN-EN.

Powinna być wykonana z aluminium, stali nierdzewnej lub mieć powłokę cynkową dla ochrony przed korozją.

Należy, aby miała odpowiednią konstrukcję (antypoślizgowe szczeble o przekroju co najmniej 20 mm i szerokości 50 cm, obręcze kosza oddalone od siebie maksymalnie o 80 cm, a pręty o 30 cm).

Musi być właściwie zamontowana (kotwy nie mogą być rzadziej rozmieszczone niż co 200 cm, a minimalny odstęp drabiny od ściany nie może być większy niż 15 cm).

Powinna posiadać wymagane elementy (podesty spoczynkowe co 10 m wysokości, oraz kosze ochronne powyżej wysokości 3 metrów).

Drabiny Drabest produkujemy z takich materiałów jak: aluminium, stal szlachetna i stal ocynkowana ogniowo.
Tak, można używać mechanicznych systemów ochrony przed upadkiem, takich jak szyny z uprzężami, ale wymagają one specjalistycznego przeszkolenia.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy. Nasi pracownicy chętnie udzielą Ci odpowiedzi na każde pytanie.